Burhaniye Ticaret Odası’nda 2.El Araç Alım-Satım Belgesi Sınavları Devam Ediyor

TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş ve Burhaniye Ticaret Odası arasında yapılan protokol kapsamında 27 Ağustos 2019 Salı günü İkinci El Araç Alım-Satım Yapanlar İçin TOBB MEYBEM Belgelendirme Sınavları gerçekleşti.

Burhaniye Ticaret Odasında Sınavların devam edeceğini bildiren Başkan Mustafa Aysel Mesleki Yeterlilik Belgesi hususunda dikkat edilecek konular hakkında bilgilendirmede bulundu.

Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı alım-satımı yapan kişiler, satış müdürleri ve satış personeli için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilmiştir.

Hali hazırda ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımı yapanlar veya bu sektöre yeni girecek girişimciler için;

· Firma sahibi

· Şube var ise şube müdürü

· Pazarlama ve satış personelinden en az bir kişi

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4, Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 Sınavları, TOBB MEYBEM tarafından yapılmış olup, yazılı (teorik) ve uygulamalı olarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir.

· Teorik sınavlar, Odalarımızın toplantı salonunda

· Uygulamalı sınavlar, alanı uygun olan TOBB MEYBEM tarafından onay verilmiş olan Şensan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş bünyesinde yapılmıştır.

Her iki sınavdan da başarılı olan adaylar, “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacak.

Yetki Belgesinin 5 yılda bir yenileneceğini ifade eden başkan Aysel, Aynı şekilde mesleki yeterlilik belgeleri de 5 yılda bir yenilenecektir.

Mesleki Yeterlilik Belgesini almayan İşletmelere ise ;

İl Ticaret Müdürlükleri, mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere “Yetki Belgesi” vermeyecektir.

Noterler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin “Alım-Satım İşlemlerini” kabul etmeyecektir.
 

Belediyeler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyen işletmelere “Ruhsat” vermeyecektir.

Nasıl Başvuru Yapılacak?

Sınavlara başvuru yapmak için; Burhaniye Ticaret Odamız web sitesinden veya Odamıza gelerek temin edilecek ;

· Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4 ve/veya Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 başvuru formlarının ıslak imzalı olarak doldurulması,

· Nüfus cüzdanı fotokopisi ve

· 2 adet fotoğraf.

· Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekont ile odamıza müracaat etmeleri yeterlidir.

Sınav ücreti ve banka bilgileri odamız web sitesinde yer almaktadır. Detaylı bilgi için odamızla irtibata geçmeleri uygun olacaktır.)

Başkan Mustafa Aysel;

Servis Aracı Şoförleri için Servis Aracı Şoförü Seviye 3 ve Emlak Danışmanları için Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 ve Emlak Danışmanı Seviye 4 ile ilgili bilgi vererek ön başvuruların Burhaniye Ticaret Odasınca alınmaya başlandığını ifade ederek açıklamalarda bulundu.

Servis Aracı Şoförleri için Servis Aracı Şoförü Seviye 3

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “Okul Servis Araçları Yönetmeliği” ile okul öğrencilerini taşıyan şoförlerin Mesleki Yeterlilik Kurumu mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale gelmiştir. Mesleki Yeterlilik Kurumu mesleki yeterlilik belgesi için Burhaniye Ticaret Odamızca ön başvurular alınmaya başlanmıştır.

Başvuru Kanalları e-posta : bilgi@burhaniyeto.org.tr

Telefon No : 02664221044

Emlak Danışmanları için Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 ve Emlak Danışmanı Seviye 4

Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan “Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği” ile Mesleki Yeterlilik Kurumu mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale gelmiştir. Mesleki Yeterlilik Belgesi alınmadığı takdirde, Ticaret Bakanlığından yetki belgesi verilmeyecektir. Mesleki Yeterlilik Kurumu mesleki yeterlilik belgesi için Burhaniye Ticaret Odamızca ön başvurular alınmaya başlanmıştır.

Başvuru Kanalları e-posta : bilgi@burhaniyeto.org.tr

Telefon No : 02664221044