Resif Küpleri

Resif küpleri', ne idi?

Hayatımızda ne yapacaktı? Geleceğimize yatırım gerçekten bu kadar maliyetsiz mi? Çocuklarımız için bırakılacak miras sadece ev, araba ve bankadaki birikmiş bir miktar mevduat mi? Peki ya dünya insanlar ve insanoğlunun çocuklarından başka kimseye ait değil mi? Denizler, dağlarda yaşayan büyüyen gelişen canlılar içinde bir miras gerekli değil mi?

Denizin ve ormanın çocukları içinde bir ev gerekmiyor muydu? İnsanoğlunun hızla tükettiği doğa mirası için ormanlarda ve denizlerde biyoçeşitliliğini arttıracak, varolan yapının korunabilmesi için çalışmaların yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Özellikle önemli deniz ortamlarının ve nesli tükenmek üzere olan tehlike altındaki türleri korumak, yavru balıkların beslenmesi ve barınması için güvenli alanlar oluşturmak, ıstakoz, böcek ve ahtapot gibi ortam bağımlısı türlere ait ortam sağlamak  için resif küpleri çalışması başlamıştır.

İnsanoğlunun tüketmekte olduğu mirası fark edip kendi çocukları için son dönemde yapılmaya başlanmış olan resif küpleri çalışması, doğanın dengesini bozmadan deniz altına yerleştirilecek beton kalıp bloklardı. 

Bu çalışma sadece denizin çocukları için değildi, evine ekmek götürecek olan yerel  balıkçının rızkının devamlılığının sağlayabilmesi, spor amaçlı yapılan balıkçılık faaliyeti ve önemi gittikçe artan dalış turizmini geliştirmek için yapılan bir çalışmadır. Yapılmış olduğu Bölgelerde turizminin 12 aya yayılarak sektörden elde edilen gelirlerin sadece sezon dediğimiz yaz aylarında kalmayacak olması ve 12 aylık bir süreçte gerek sosyo-kültürel gerekse ekonomik olarak fayda sağlaması amacı da vardır

 Burhaniye ve Gömeç’te de resif küpleri çalışmalarına başlanmış, Bağlarburnu, Ören, Pelitköy’  de belirlenen noktalarda Su Altı Resif alanları kazandırılması projesi devam emektedir.

2020 Eylül ayı içerisinde Proje kapsamında Bandırma Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Prof. Dr. Mustafa Sarı liderliğindeki ekip yapay resif küpleri atılmadan önce ön bilimsel tespitleri yapmak üzere su altına inildi.

Yapılan çalışma ile yapay resif küplerinin atılacak alanları net bir şekilde noktasal olarak belirledi. Belirleme çalışmalarının ardından resif atılacak alandaki gündüz ve gece biyolojik çeşitliliklere bakıldı. Burhaniye ve Gömeç için yapılacak. olan deniz evleri için ikinci bölüm başlatılarak saç kalıp modeli tasarlandı ve kalıplar imal edildi, resif küpü beton blokların imalatına başlandı.

Proje, yapay resif bloklarının imalatı ve su altına yerleştirilmesi işlemleriyle devam edecek.

Denizin çocukları  ve bizim çocuklarımız için kalabilecek olan en büyük miras olan doğal güzellik  milli servetimiz olan doğal ortamı koruyarak bir sonraki nesillere aktarılacak olup, insanoğlu almış devralmış olduğu mirası gerçek sahiplerine en az kayıpla aktaracaktır.